google.com, pub-8308647970737773, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Friendship Maintenance Effort Calculator

Friendship Maintenance Effort Calculator estimates weekly hours and score from friends, contact frequency, interaction types, distance, and time for social planning.

Formulas Used in Friendship Maintenance Effort Calculator

The calculator uses the following formulas to estimate effort required to maintain friendships:

Average Time per Contact:

\\[ T_{\text{avg}} = \sum (P_i \cdot T_i) \\]

Base Effort per Friend:

\\[ E_{\text{base}} = F \cdot T_{\text{avg}} \\]

Total Effort:

\\[ E_{\text{total}} = N \cdot E_{\text{base}} \cdot D \cdot \left(1 – \frac{A}{A_{\text{max}}}\right) \\]

Effort Score:

\\[ S = \min\left(100 \cdot \frac{E_{\text{total}}}{A}, 100\right) \\]

Prioritization Strategy:

  • Low Effort (\\( S < 20 \\)): Maintain all friendships.
  • Moderate Effort (\\( 20 \leq S < 50 \\)): Prioritize close friends.
  • High Effort (\\( 50 \leq S < 80 \\)): Reduce frequency or number of friends.
  • Unsustainable (\\( S \geq 80 \\)): Significantly reduce effort or seek efficiency.

Where:

  • \\( T_{\text{avg}} \\): Average time per contact (hours)
  • \\( P_i \\): Proportion of interaction type \\( i \\) (%)
  • \\( T_i \\): Time per contact for type \\( i \\) (hours)
  • \\( E_{\text{base}} \\): Base effort per friend (hours/week)
  • \\( F \\): Frequency of contact (contacts/week)
  • \\( E_{\text{total}} \\): Total effort (hours/week)
  • \\( N \\): Number of friends
  • \\( D \\): Distance factor
  • \\( A \\): Available time (hours/week)
  • \\( A_{\text{max}} \\): Maximum available time (50 hours/week)
  • \\( S \\): Effort score (%)

Example Calculations

Example 1: Busy Professional

Input: Friends = 5, Frequency = 1/week, Calls = 20%, Texts = 70%, Meet-ups = 10%, Call Time = 0.5 h, Text Time = 0.1 h, Meet-up Time = 2 h, Distance = 1.1, Available Time = 10 h

\\[ T_{\text{avg}} = (0.2 \cdot 0.5) + (0.7 \cdot 0.1) + (0.1 \cdot 2) = 0.1 + 0.07 + 0.2 = 0.37 \ \text{h} \\] \\[ E_{\text{base}} = 1 \cdot 0.37 = 0.37 \ \text{h/week} \\] \\[ E_{\text{total}} = 5 \cdot 0.37 \cdot 1.1 \cdot \left(1 – \frac{10}{50}\right) = 1.85 \cdot 1.1 \cdot 0.8 \approx 1.63 \ \text{h/week} \\] \\[ S = 100 \cdot \frac{1.63}{10} \approx 16.3 \ \% \\]

Strategy: Low Effort (Maintain all friendships)

Result: Total Effort = 1.63 h/week, Score = 16.3%, Strategy = Maintain all friendships

Example 2: Social Student

Input: Friends = 15, Frequency = 3/week, Calls = 10%, Texts = 50%, Meet-ups = 40%, Call Time = 0.5 h, Text Time = 0.1 h, Meet-up Time = 1.5 h, Distance = 1.0, Available Time = 30 h

\\[ T_{\text{avg}} = (0.1 \cdot 0.5) + (0.5 \cdot 0.1) + (0.4 \cdot 1.5) = 0.05 + 0.05 + 0.6 = 0.7 \ \text{h} \\] \\[ E_{\text{base}} = 3 \cdot 0.7 = 2.1 \ \text{h/week} \\] \\[ E_{\text{total}} = 15 \cdot 2.1 \cdot 1.0 \cdot \left(1 – \frac{30}{50}\right) = 31.5 \cdot 0.4 \approx 12.6 \ \text{h/week} \\] \\[ S = 100 \cdot \frac{12.6}{30} \approx 42.0 \ \% \\]

Strategy: Moderate Effort (Prioritize close friends)

Result: Total Effort = 12.6 h/week, Score = 42.0%, Strategy = Prioritize close friends

Example 3: Remote Worker

Input: Friends = 8, Frequency = 2/week, Calls = 40%, Texts = 40%, Meet-ups = 20%, Call Time = 0.75 h, Text Time = 0.15 h, Meet-up Time = 3 h, Distance = 1.5, Available Time = 15 h

\\[ T_{\text{avg}} = (0.4 \cdot 0.75) + (0.4 \cdot 0.15) + (0.2 \cdot 3) = 0.3 + 0.06 + 0.6 = 0.96 \ \text{h} \\] \\[ E_{\text{base}} = 2 \cdot 0.96 = 1.92 \ \text{h/week} \\] \\[ E_{\text{total}} = 8 \cdot 1.92 \cdot 1.5 \cdot \left(1 – \frac{15}{50}\right) = 15.36 \cdot 1.5 \cdot 0.7 \approx 16.13 \ \text{h/week} \\] \\[ S = 100 \cdot \frac{16.13}{15} \approx 100 \ \% \ (capped\ at\ 100) \\]

Strategy: Unsustainable (Significantly reduce effort or seek efficiency)

Result: Total Effort = 16.13 h/week, Score = 100%, Strategy = Significantly reduce effort

Related Calculators